Ako vyrábame naše modely

Výroba je náročný proces - organizačne, finančne ale hlavne ľudsky pokryť potreby procesu od nuly až po dokonalý výrobok. V ňom sa radi predvedú každá žena či muž. Vo Favabe šijeme pre všetkých, ktorí ocenia kvalitu a exkluzívnosť našej značky.

dámska móda pre ženy favab.sk

Šijeme dve kolekcie ročne

Výroba je veda a kvalitná výroba je nie len veda, ale i obrovské zanietenie, oddanosť a obrovská usilovnosť v čele s neposednou múzou, ktorá sa rada s návrhárom hrá na schovávačku.

Náš nesmierne invenčný guru tvorí dve veľké kolekcie ročne - na každú sezónu jar / leto a jeseň / zima. KOLEKCIA tvorí vždy viac ako dvesto modelov. Celý proces začína výberom látok, nielen farieb, ale i kvality - materiálového zloženia, elasticity. Tiež výberom potlačí a farebných kombinácií a doplnkov. Dodávateľov látok si vyberáme len z tradičných a overených výrobcov z európskych krajín. Takto máme zaručenú kvalitu materiálov, ich stálosť rozmerov a farieb.

Citlivý prístup ku každému modelu, jeho ručné spracovanie, príprava strihov - prvý model, ktorý vznikne z nákresov, jeho doladenie a úprava k cielenému efektu. Prvé skúšky a doplnenie detailov či doplnkov je od prvého vzoru až po výber a fotenie modelu k predstaveniu obecenstvu - veľkoobchodným zákazníkom na výstave či v showroome je samozrejmosťou už 30 rokov našej existencie.

favab dámske šaty

Každý model šiat je unikátny


Z modelárne, kde naše skúsené pracovníčky po doladení ostatných veľkosti, kde musia brať na vedomie špecifiká látky, jej pružnosť, gramáž - teda hustota pleteniny a jej elasticitu, sa pokračuje stupňovaním strihu do veľkostí - vyrábame do veľkosti XXL.

Šablóny potom pokračujú do strihárne. Pred samotným strihaním sa materiály - látky musia takzvane vykalandrovať - to znamená odtočiť a nakladať tak, akoby sme pripravovali listy na knihu a nechať odležať. Takto sa látka stabilizuje - natiahnutá látka pri pletení a žehlení je napnutá. Týmto procesom sa vystabilizuje a takzvane vydýchne. Tiež sa týmto procesom predíde zrážaniu už vystrihnutého výrobku.

Takto je pripravená látka na výrobný proces. Keďže robíme malé série, celý tento proces sa robí ručne. Po minimálne dvanástich hodinách odpočinku sa následne veľmi precízne ukladá takzvaná nálož - látka sa presne ukladá v žiadanom počte presne v náložiach na seba tak, aby riadky boli vždy v rovnakom smere. Následne strihačky ukladajú znovu v smere pletenia a elasticity - strihy.


Strihanie dámskych šiat

Strihanie prebieha na stolovej píle či ručnej elektrickej píle. V prípade modelovej tvorby striháme ručne. Obozretne spárované sety putujú do šijacej dielne. Tam starostlivá majsterka prideľuje podľa špecifikácie technologického postupu jednotlivým špecialistkám na strojoch jednotlivé výrobky.

Prvé operácie sa robia na jednoihlovkách, pokračuje sa na zošívačoch a nakoniec prídu na rad špeciály.

To sú podľa šitých modelov gombíkovače, dierkovače, štepovače či gumovače. Ozdobné Swarovského gombíky či špeciálne detaily sa prišívajú ručne. Niektoré procesy sa musia predžehliť: vloženie vazelíny do golieru či vrecka alebo fazónky na saku. To sú rovnako ručné operácie, všetko musí sedieť na milimeter, inak by to bolo vo finálnom výrobku nesymetrické a teda nepoužiteľné. Celý, veľmi náročne spracovaný výrobok by sa vrátil na začiatok a teda najprv páranie a následná oprava a spätné šitie a žehlenie.

favab dámska móda šaty favab.sk

Záverečná kontrola a Swarovského kryštáliky


Precízna príprava je základ, aby z výroby vychádzali len prvotriedne výrobky.

Aby sme dokončili proces výroby do dokonalosti, výrobok naparíme, ožehlíme - necháme vyvetrať a potom putuje ešte na výstupnú kontrolu, kde pracovníčka precízne skontroluje vypracovanie, švíky a odstráni prípadné nitky. Takto skontrolovaný výrobok ide do expedičnej časti na zabalenie. Ošetríme ho visačkou, EAN kódom s popisom menom a veľkosťou. Takto pripravený putuje do skladu - odtiaľ už rovno do obchodov, k vám.


Niektoré však nie - ešte ich čaká ozdobenie Swarovského kryštálmi. Precízna práca je s filigránskou presnosťou uložiť na prenosovú fóliu pripravený vzor, ktorý je na papieri. Tento úkon sa robí s pinzetou, kde špecialistka ukladá kus za kusom každý jeden kryštálik na prenosovú fóliu.

Máme ale aj modely, ktoré sú posiate kryštálikmi. Na tie sa jednotlivé kúsky ukladajú priamo - teda znovu ručná práca s umeleckým cítením, inak by efekt nemusel byť zaručený. Požívame rôzne farby a brus kryštálov, rôzne odtiene a veľkosti. Toto umelecké dotvorenie je alfou a omegou jedinečného efektu každého jednotlivého kusu výrobku.


Následne sa ešte musia predpísaným technologickým spôsobom prilepiť a to tak aby sa neodlepili ani pri praní v práčke. Na túto technológiu sme právom hrdí - naše kamienky pri praní neodpadávajú!

favab dámska móda

Ručné detaily a oceňovaná kvalita


Výroba našich modelov, aj keď sa to celkom nedá uveriť, je citlivý postoj ku každému vyrábanému výrobku. Ručné dopracovanie detailov, ručné ukladanie kryštálových kamienkov, následné lisovanie - je všetko ručná práca. Dá sa bez zveličovania povedať, že veľká časť našej kolekcie sú jedinečné modely. Koktejlové šaty, malé spoločenské vyrábame ako kusové modely, luxusné a rafinovane zvodné modely sú ozdobou každého šatníka. Mnohé existujú len v jednom modelovom kuse.

Ponúkame aj úpravy na predávaných modeloch, ktoré robíme ako extra servis. Toto je rovnako ručná práca, ktorú veríme, že s potešením hodnotia naši verní zákazníci.

Naša slovenská firma za dlhoročné snaženie o špičkovú kvalitu bola ocenená viacerými zlatými oceneniami zo zahraničia. Našu špičkovú kvalitu si všimli hneď na začiatku našej existencie v zahraničí, ocenili nás a vyznamenali svojou pozornosťou. Sme polichotení, potešení a pyšní - ďakujeme vám!

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz